Carlo Acutis, un tânăr pasionat de informatică, va fi declarat sfânt în 7 septembrie

 

Pe 7 septembrie, Carlo Acutis și Pier Giorgio Frassati vor fi proclamați sfânt într-un eveniment care marchează un moment important de devoțiune pentru noile generații de credincioși.

Carlo Acutis a fost beatificat de Biserica Catolică în 2020 și este adesea numit „primul sfânt milenial”.


Tânărul Carlo Acutis (1991–2006) a fost un un adolescent italian pasionat de informatică și de credință, care a murit la doar 15 ani din cauza unei leucemii agresive. Încă din copilărie, Carlo a descoperit în Isus Hristos prietenul și sensul existenței sale, fundamentându-și viața pe două coloane: Euharistia și Fecioara Maria.

Carlo participa zilnic la Liturghie, petrecea mult timp în adorarea euharistică și considera Euharistia „autostrada spre cer”. Era profund devotat Mariei, recita zilnic Rozariul și se consacrase de mai multe ori ocrotirii ei.

Pe lângă credință, s-a implicat activ în mediul online: a creat și coordonat site-uri pentru parohia sa, pentru voluntariat și chiar pentru Pontificia Accademia Cultorum Martyrum. Prietenii îl apreciau pentru firea lui veselă și generoasă.

În octombrie 2006, diagnosticat cu leucemie de tip M3, a primit boala cu seninătate și curaj, oferindu-și suferințele lui Dumnezeu. A primit sacramentele, a rămas zâmbitor până la capăt și a murit pe 12 octombrie, la ora 6:45, plin de pace.

Canonizarea sa, dorită de Papa Francisc, nu urmărește prezentarea unui teolog sau doctor al Bisericii, ci a unui model de tânăr care a trăit radical Evanghelia, arătând că și astăzi credința poate fi trăită în mod deplin și coerent. Mărturia lui se aseamănă cu cea a altor tineri sfinți precum Maria Goretti sau Pier Giorgio Frassati.

Punctele centrale ale vieții sale spirituale sunt: iubirea față de Euharistie, Sacramente, devoțiunea mariană și fidelitatea față de învățătura Bisericii. Din acestea a izvorât puterea de a mărturisi Evanghelia, lăsând în urmă un exemplu de sfințenie accesibilă tuturor, mai ales tinerilor.

Câteva citate din jurnalul lui spiritual, din mărturiile apropiaților și din textele lui (în special site-ul despre miracolele euharistice pe care l-a creat):

🌿 Despre Euharistie

  • „Euharistia este autostrada mea spre Cer.”
    Carlo sublinia că Euharistia este calea cea mai rapidă și sigură pentru a ajunge la Dumnezeu.

  • „Cu cât primim mai des Euharistia, cu atât vom deveni mai asemănători lui Isus, până când, deja pe acest pământ, vom gusta din Rai.”

  • „Din Misterul Euharistic am învățat să citesc în inima lui Dumnezeu: iubirea infinită pentru fiecare om.”

🌹 Despre Maica Domnului

  • „Rozariul este cea mai scurtă scară pentru a urca la Cer.”

  • „Fecioara Maria este singura femeie din viața mea.”
    (mărturie simplă și plină de iubire filială față de Maica Domnului).

🌍 Despre viață și sfințenie

  • „Toți oamenii se nasc originali, dar mulți mor ca niște copii de copie.”
    Carlo atrăgea atenția asupra riscului de a trăi după mode și superficialități, pierzând unicitatea dată de Dumnezeu.

  • „Fericirea noastră este să stăm mereu uniți cu Isus: acesta trebuie să fie programul vieții noastre.”

  • „Sfințenia nu este o cale de reducere, ci un traseu cuprinzător. Ea înseamnă să trăiești în apropierea lui Dumnezeu.”

✝️ Despre moarte și viața veșnică

  • „Sunt fericit să mor, pentru că am trăit viața mea fără să pierd niciun minut în lucruri care nu-I plac lui Dumnezeu.”

  • „Moartea este începutul adevăratei vieți.”

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *